Med tanke på den senaste tidens spekulationer i media och bland klubbens supportrar kring läget i Dalkurd FF känner klubben att man behöver uttala sig. Trots fina sportsliga prestationer under första halvan av säsongen har klubben inte som målsättning att avancera i seriesystemet i dagsläget. Detta med anledning av att de ekonomiska förutsättningarna i dagsläget inte finns då flytten till Uppsala inneburit större kostnader än föreningen tidigare räknat med. Dalkurd FF har som mål att på kort sikt bli ett etablerat Superettanlag och bygga en stabil förening som hittar tillbaka till föreningens rötter som ”Folkets lag”. Målet är sedan att sikta mot nya höjder när klubben har förutsättningarna för detta. Den skatteskuld som det rapporterades om tidigare under sommaren uppkom enbart med anledning av ett administrativt misstag och denna är nu betald.

Alla frågor hänvisas till vår kommunikationsansvarige Cihan Dalaba via mail: cihan.dalaba@dalkurd.se